23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı Kutlu Olsun

23 Nisan 1920’de, Kurtuluş Savaşı devam ederken, Türk Milletinin kendi geleceği hakkında söz sahibi olmasını sağlayan ve milletin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi açılmıştır. Şanlı Türk Ordusu, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde dünya tarihinde eşi benzeri görülmemiş bir kahramanlık destanı yazarak vatanı kurtarmış, 29 Ekim 1923’te Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuştur.

Atatürk, 23 Nisan 1924’te ’23 Nisan’  gününün bayram olarak kutlanmasına karar vermiş ve 1929 yılında, çocuklara duyduğu büyük sevgi ve güvenin ifadesi olarak 23 Nisan’ı çocuklara armağan etmiştir. Bu güzel gün, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı olarak kutlanmaya başlanmıştır. Atatürk çocukları ülkenin geleceği olarak görmüş, onların küçük yaşlardan itibaren birer “birey” olarak yetiştirilmesine önem vermiştir. “Çocuklar her türlü ihmal ve istismardan korunmalı, Onlar her koşulda yetişkinlerden daha özel ele alınmalıdır.” derken, çocuklara verilmesi gereken özeni vurgulamıştır.

 1979’da altı ülkenin katılımıyla, bu güzel bayram uluslararası bir nitelik kazanmıştır. Atatürk “Yurtta sulh, cihanda sulh” ilkesiyle tüm dünya çocuklarının kardeş olduğuna inancı ile birlikte, bu bayramın tüm dünya çocuklarınca, elele kutlamasına önderlik etmiştir.

Bu yıl Türkiye Büyük Millet Meclisinin kuruluşunun 100. Yılını kutlayacağız. Dünyada yaşanan Koronavirüs 19 salgını nedeniyle  evden eğitime geçildiği, sokağa çıkmanın kısıtlandığı bugünlerde, 100. Yıl kutlamalarının hepimiz evlerimizde, içimizde büyük coşku ile kutlayacağız. Salgın bilinci ile yeniden pekişen birlik duygularımızla, özgür bir vatanda yaşamak şansını bizlere sağlayan Atatürk ve silah arkadaşlarını bir kez daha derin bir minnetle anacağız.

Yan yana olmasak da 100. Yılı “23 Nisan 2020 Perşembe akşamı saat : 20 00’de” süslediğimiz balkonlarımızdan bayraklarımızla, hep birlikte, tek yürek halinde söyleyeceğimiz “İstiklal Marşı”mızla kutlayacağız. Yüce Önder’in “Benim manevi mirasım, bilim ve akıldır. Benden sonra beni benimsemek isteyenler, bu temel mihver üzerinde akıl ve ilmin rehberliğini kabul ederlerse manevî mirasçılarım olurlar.” sözünden ilham alan, O’nun mirasçıları olarak, çocukların sağlıklı bireyler olmaları için çalışmaya devam edeceğiz.