Dünya Aşı Haftası- 24-30 Nisan 2020

Dünya Aşı Haftası- 24-30 Nisan 2020  

Dünya Aşı Haftası Nisan ayının son haftasında kutlanır. Bu haftada yapılacak kampanyalar  her yaştan insanı hastalığa karşı korunmak için aşının önemi anlatmak ve aşı  kullanımını teşvik etmek amaçlanmaktadır. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) kampanyanın ana hedefini;  küresel olarak bağışıklamaya daha fazla katılım ve yaşamın her aşamasında herkesin sağlığını ve refahını iyileştirmede aşılamanın önemini vurgulamak olarak belirlemiştir.

Halen bugün dünyada ihtiyaç duydukları aşıları alamayan yaklaşık 20 milyon çocuk bulunmaktadır. Bu açığın kapatılması için “Dünya Aşı Haftası” ile toplumda farkındalığı arttırılması amaçlanmaktadır. DSÖ’nün 2020’yi “Uluslararası Hemşire ve Ebe Yılı” olarak belirlemesiyle, hemşirelerin ve ebelerin aşılamada aldıkları hayati roller de vurgulanacaktır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün bu seneki “Dünya Aşı Haftası” sloganı  “ Aşılar Herkes İçindir-#VaccinesWork for All ” olarak belirlenmiştir. Ayrıca oluşturulacak kampanyalarda aşıların- ve onları geliştiren, uygulayan ve uygulatan insanların – herkesin sağlığını korumak için çalışarak her yerde nasıl kahraman olduklarına odaklanılacaktır.

2020 kampanyasının bir parçası olarak DSÖ ve ortakları şunları hedeflemektedir:

 • Çocukların, toplumların ve dünyanın sağlığı için aşıların değerinin gösterilmesi
 • Rutin aşılamanın güçlü, esnek sağlık sistemleri ve evrensel sağlık kapsamı için temel oluşturduğunun belirtilmesi
 • Bağışıklamanın ilerletilmesi için, aşılara yapılan  yatırımlar da dahil olmak üzere,  aşılamadaki boşlukların ele alınması

Temel Mesajlar

 1. Her yaşta aşılar hayat kurtarır ve bizi güvende tutar.
 2. Bugün birçok çocuk aşılanırken, bazı çocuklar  halen aşılanamamaktadır.
 3. 2020 Hemşireler ve Ebeleri Yılı olarak belirlenmiştir.
 4. Herkes bir aşı şampiyonu olabilir: İnsanlarla aşıların yararları hakkında konuşulmalıdır: Aşılar hayat kurtarır, çocukların öğrenmesine ve büyümesine yardımcı olur ve birçok ciddi hastalık ve sakatlığı önler.
 5. Aşılar hakkındaki gerçekleri bilinmelidir:
  • Aşılar bizi ölümcül hastalıklara karşı korur.
  • Aşılanmanın iki temel nedeni; kendimizi ve etrafımızdakileri korumaktır.
  • Bir aşıdaki tüm bileşenler, siz ve aileniz için etkili ve güvenlidir.
  • İhtiyacınız olan aşıları – zamanında ve gereken dozlarda– almak önemlidir.

Aşılar, her yıl milyonlarca hayat kurtarmaktadır.  Aşılama, dünyanın en başarılı ve uygun maliyetli sağlık müdahalelerinden biridir. Ocak 2020’den itibaren tüm dünyada görülen Koronavirüs-19 salgını ile insanların enfeksiyon hastalıkları karşısında ne kadar korumasız kaldığına şahit olduk. Koronavirüs aşısına şimdi her yaştan insanın ihtiyacı vardır. Üretilmesi için adeta dünyanın zaman ile yarıştığı Koronavirüs aşısı ile bu etkenin bir sağlık tehdidi olmayacağı günleri hayal ediyoruz… İşte bu haftada, yüzyıllardır süren enfeksiyon hastalıkları mücadeleleri karşısında aşıların kazandığı sağlık zaferlerinin önemini  bir kez daha anımsamış oluyoruz.

https://www.who.int/news-room/campaigns/world-immunization-week/world-immunization-week-2020