DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ-15 EKİM

DÜNYA EL YIKAMA GÜNÜ-15 EKİM

Her yıl 15 Ekim’de Küresel El Yıkama Gününde, evde, toplumda ve dünya genelinde ellerin sabun ve suyla yıkanmasının önemi vurgulanmaktadır.

Küresel El Yıkama Günü sabun ve suyla el yıkamanın hastalanmaktan ve başkalarına mikrop yaymaktan kaçınmak için atabileceğimiz en iyi adımlardan biri olduğunu her yıl hatırlatır. Gözlem, 2008 yılında Küresel El Yıkama Ortaklığı tarafından oluşturuldu. Bu yılın teması “Herkes için El Hijyeni”, sabun ve suyu küresel olarak, özellikle kamuya açık yerlerde, okullarda ve sağlık tesislerinde kullanılabilir hale getirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca kurumlara ve bireylere, salgından daha uzun süre dayanabilecek ve temiz su ve sabuna sürekli erişim sağlayabilecek COVID-19 müdahalesinde el hijyeni çabalarını iyileştirmeleri çağrısında bulunuyor.

Ellerimizi sabunla ve temiz akan suyla yıkamadığımızda insanları hasta edebilecek birçok mikrop yayılır. Yani el yıkamanın özellikle de, bu kadar önemli olmasının nedeni budur. Ellerimizi öksürme, hapşırma veya burun temizleme gibi hareketlerden sonra, yemek yemeden önce, yemek hazırlarken, eve geldikten sonra, banyoyu kullandıktan sonra yıkamalıyız.

Kaynak: https://www.cdc.gov/handwashing/global-handwashing-day.html