Hemofilus Influenza Tip B (HİB) Aşısı Bilgilendirme Broşürü

HİB HASTALIĞI  NEDİR?

HiB hastalığı, Haemophilusinfluenzae tip B (HiB) bakterilerinin neden olduğu ciddi bir hastalıktır. Beş yaşından küçük çocuklar ve bebekler HiB hastalığı için en fazla risk altındadır. En sık görülen şekli menenjittir. Yaşam boyu sakatlığa neden olabilir  ve ölümcül olabilir.

NASIL BULAŞIR?

HiB bakterileri, enfekte bir kişinin öksürük veya hapşırığı ile yayılır. Genellikle, HiB bakterileri bir kişinin burnunda ve boğazında kalır ve hastalığa neden olmaz. Ancak bakteri akciğerlere veya kana yayılırsa, hastalık ciddi seyredecektir.

HİB HASTALIĞINA KARŞI KORUNMA NASIL OLUR? 

HiB hastalığına karşı korunmanın en iyi yolu, HiB aşısı olmaktır. Doktorlar, tüm çocukların aşı olmasını tavsiye eder.

HiB aşısı çocuğunuzu, yaşam boyu sakatlığa neden olabilecek ve ölümcül olabilen HiB hastalığından korur. HiB hastalığı çok ciddidir. HiB hastalığı olan çocukların çoğunun hastanede bakıma ihtiyacı vardır. Tedavi olsalar bile, HiB menenjitli 20 çocuktan 1’i ölmektedir. HiB menenjitinden kurtulan 5 çocuktan 1’inde beyin hasarı veya sağırlık olur.

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

2 ay, 4 ay, 6 ay ve 18. ayda olmak üzere toplam 4 doz aşı uygulanmaktadır.

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Çoğu çocukta aşıdan dolayı hiç bir yan etki görülmez. Yan etkiler meydana geldiğinde, genellikle hafiftir ve 2-3 gün sürer. Bunlar ateş, aşı yapılan yerde kızarıklık, şişme, sıcaklık veya ağrıdır. 

HİB AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİM? 

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

HİB MENENJİTİNİN ÇOK CİDDİ BİR HASTALIK OLDUĞUNU, KORUNMAK İÇİN ETKİLİ BİR AŞISININ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM !!!

“Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof.Dr.Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”