Kızamıkçık Aşısı Bilgilendirme Broşürü

KIZAMIKÇIK NEDİR?

 ‘Alman kızamığı’ olarak da bilinen kızamıkçık virüslerin sebep olduğu bir hastalıktır. Enfeksiyon genellikle hafif ateş ve döküntü ile seyreder. Hamile bir kadın bu virüs ile enfekte olursa düşük yapabilir, doğumdan hemen sonra bebeği ölebilir veya doğmamış bebekte ciddi doğumsal kusurlar oluşabilir.

NASIL BULAŞIR?

Kızamıkçık virüsü ile enfekte bir insan öksürdüğünde veya hapşırdığında virüs yayılır. Enfekte olan insan en çok döküntülerin olduğu dönemde bulaştırıcıdır. Döküntü öncesinde 7 gün ve döküntü sonrasında 7 gün bulaştırıcılık devam eder. 

NEDEN ÇOCUĞUMA KIZAMIKÇIK AŞISI YAPTIRMALIYIM?

Kızamıkçık çocuklarda genellikle hafif seyreder. Komplikasyonlar çocuklara kıyasla erişkinlerde daha sık görülür. Ender vakalarda kızamıkçık beyin enfeksiyonu ve kanama problemi gibi ciddi sorunlara yol açabilir.

Kızamıkçık virüsü en çok hamile olan kadınların gelişmekte olan bebeklerine zarar verir. Hamilelik sırasında geçirilen enfeksiyon bebekte; düşük, sağırlık, körlük, zihinsel yetersizlik, kalp kusurları, karaciğer ve dalak hasarına sebep olabilir. Hamilelere en çok bulaş çocuklardan olur.

KIZAMIKÇIK VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR? 

En etkili korunma yolu aşılanmadır. İlk doz aşılama sonrası kızamıkçık enfeksiyonu önleme oranı %90-95 civarındadır. Ulusal şema aşılamayı bir yaşında başlatsa da salgın durumlarında aşının ilk dozu erkene çekilebilir.

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

Ülkemizde doğan her çocuğa, 1 yaşında ve ilköğretim 1. Sınıfta  KKK aşısı ‘Çocukluk Çağı Aşılama Programı’ dahilinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. 

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik; ateş ve döküntü en sık görülen yan etkiler arasındadır.  Gençlerde ve erişkinlerde ise eklem bölgesinde ağrı görülebilir. Bu belirtiler genellikle hafiftir. Nöbete sebep olabilecek kadar yüksek ateş gibi daha ciddi yan etkiler ender görülür.

KKK AŞISI VE OTİZM ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?

Hayır. Bilimsel çalışmalar aşılar ve otizm arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Yapılan çalışmalarda aşılar içinde yer alan eser miktardaki maddelerin hiçbiri ile ilgili olarak sağlık açısından bir sorun saptanmamıştır.

KIZAMIKÇIK AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİM? 

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

DOĞMAMIŞ BEBEKLERDE SAKATLIKLARA VE ÖLÜME SEBEP OLABİLEN KIZAMIKÇIK HASTALIĞINI ÖNLEMEK İÇİN ETKİLİ VE GÜVENİLİR BİR AŞI BULUNDUĞUNU UNUTMAYALIM !!!

“Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof. Dr. Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”