Çocuk Felci Aşısı Bilgilendirme Broşürü

ÇOCUK FELCİ  NEDİR?

Çocuk felci (poliomyelit), poliovirüsün neden olduğu bir hastalıktır. Yaklaşık 200 kişiden 1’inde kollarda, bacaklarda veya her ikisinde de zayıflık olur veya felç görülür. Bu felç ya da zayıflık ömür boyu sürebilir. Yaşam boyu vücudun bazı kısımlarını hareket ettirememeye neden olabilir ve ölümcül olabilir.

NASIL BULAŞIR?

Poliovirüs çok bulaşıcıdır. Enfekte bir kişinin dışkısı ile ya da hapşırık, öksürükle yayılan damlacıklarla temas ile bulaşır. Ayrıca, çocuğunuz dışkı veya üzerinde damlacık bulunan oyuncak gibi nesneleri ağzına sokarsa, virüs bulaşabilir. Enfekte bir kişi genellikle virüsü semptomlar gelişmeden hemen önce ve 1-2 hafta sonra başkalarına bulaştırabilir. Virüs, enfekte bir kişinin dışkısında, haftalarca yaşayabilir. Yıkanmamış ellerle dokunulduğunda yiyecek ve suya bulaşabilir.

NEDEN ÇOCUĞUMA ÇOCUK FELCİ AŞISI YAPTIRMALIYIM?

Çocuk felci aşısı çocuğunuzu, potansiyel olarak ciddi bir hastalık olan çocuk felcinden korur. Çocuğunuzun çocuk felci yüzünden yaşam boyu felç olmasını önler. Çocuk felci geçiren çocuklar tamamen iyileşmiş gibi görünse dahi, 15 ila 40 yıl sonra yetişkinlikte yeni kas ağrısı, halsizlik veya felç gelişebilir. 

ÇOCUK FELCİNDEN NASIL KORUNULUR? 

Çocuk felcine karşı korunmanın en iyi yolu, IPV (inaktive edilmiş çocuk felci aşısı) ve ağızdan uygulanan OPV (canlı çocuk felci aşısı) olarak bilinen aşılardır.

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

felci aşısı (IPV) olması önerilir. 2 ay, 4 ay, 6 ila 18 ay, 4 ila 6 yaşlardan her birinde bir doz uygulanmalıdır. Ağızdan canlı aşı uygulaması ülkemizde üçüncü ve dördüncü doz IPV ile birlikte yapılmaktadır. 

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Çocuk felci aşısı olan çocukların çoğunda hiçbir yan etki görülmez. Yan etkiler genellikle; aşı yapılan yerde geçici kızarıklık ve ağrı gibi hafif belirtilerdir.

Ağızdan yapılan çocuk felci aşısı (OPV) canlı bir aşı olduğu için, bağışıklık yetersizliği olan ya da yakın çevresinde bağışıklık yetersizliği olan kişi bulunan çocuklara yapılmamalıdır. Bu çocuklara yalnızca IPV olması önerilir.

ÇOCUK FELCİ AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİM? 

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

ÇOCUK FELCİNİN YAYGIN VE BULAŞICI BİR HASTALIK OLDUĞUNU, KORUNMAK İÇİN ETKİLİ BİR AŞISININ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM !!! 

“Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof.Dr.Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”