Difteri Aşısı Bilgilendirme Broşürü

DİFTERİ NEDİR?

Halk arasında “kuş palazı” olarak da bilinen difteri, Corynebacterium diphteriae bakterisininin ürettiği toksinler (zehirler) sonucu ortaya çıkan ciddi bir hastalıktır. Boğazın ya da burnun gerisinde kalın bir tabaka oluşur, hasta kişi yutkunmakta ya da nefes almakta zorlanır. Mikrop kalp duvarı gibi başka organlara yayılabilir. 5 yaş altı çocuklar için ölümcül seyredebilir.

NASIL BULAŞIR?

Difteri hastalığı yalnızca insandan insana bulaşır. Aşısız kişilere mikrop, damlacık ya da solunum yoluyla ya da hastalıklı derideki iltihapla direk temas sonucunda bulaşma olur.  

NEDEN ÇOCUĞUMA DİFTERİ AŞISI YAPTIRMALIYIM?

Difteri hastalığında boğazın gerisinde oluşan kalın bir tabaka solunum yolu tıkanmasına, oksijensiz kalmaya bağlı kalp, beyin gibi organların hasar görmesine sebep olabilmekte ve özellikle 5 yaş altındaki çocuklarda ölümcül seyredebilmektedir. 

DİFTERİYE KARŞI KORUNMA NASIL OLUR? 

Difteriye karşı korunma yalnızca aşılama ile olur. İnsanlar difteri hastalığı geçirse dahi difteriye karşı korunamazlar ve aşılanmazsa yeniden hasta olabilirler. Bu nedenle doktorlar tüm çocuklara aşıyı yaptırmalarını öneriyor.

Difteri hastalığına karşı korunmak için DT (çocuklar için) ve Td (erişkin için) tetanos ile karma aşıları ve DaBT (çocuklar için) , TdaB (erişkinler için) şeklinde hem tetanos hem de boğmaca ile karma aşıları bulunmaktadır.

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

En iyi koruyuculuk için DTaB aşısı içinde 5 doz olarak önerilmektedir. Çocuğunuz 2 aylıkken, 4 aylıkken, 6 aylıkken, 18 aylıkken, 4-6 yaşları arasında 1’er doz olmak üzere toplam 5 doz DTaB aşısı olmalıdır. DTaB aşısı ömür boyu koruyucu değildir.  Difteriden korunmak için pekiştirme dozları yapılması gerekmektedir. Çocuklara 11-12 yaşlarında Tdab (tetanos, difteri ve boğmaca hastalıklarından korunmayı sağlar) ya da Td (tetanos ve difteriden korunmayı sağlar) aşısının pekiştirme dozu yapılmalı, ve her 10 yılda bir Td pekiştirme dozu tekrarlanmalıdır.

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Bir çok çocukta hiç bir yan etki gözlenmemektedir. Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık, şişlik, ateş yüksekliği, kusma görülebilmektedir. Bu belirtiler genellikle hafiftir ve 1-2 gün içinde düzelmektedir. Çok daha nadir olarak 3 saatten uzun ağlama, 400C üzerinde ateş ve nöbet görülebilmektedir.

DİFTERİ AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYE NEREDEN ULAŞABİLİRİM? 

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

AŞILAR ÇOCUKLARIMIZI AŞILANMA ÖNCESİNDE YILDA 15000 ÖLÜME NEDEN OLAN DİFTERİ HASTALIĞINA KARŞI KORUMAKTADIR !

“Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof.Dr.Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”