Grip Aşısı Bilgilendirme Broşürü

GRİP NEDİR?

Grip, influenza virüslerinin neden olduğu bir hastalıktır. Kolayca yayılır ve özellikle küçük çocuklar, yaşlılar, hamile kadınlar ve astım, diyabet gibi kronik hastalığı olan kişilerde ciddi hastalıklara neden olabilir. 

Ateş (grip olan herkeste ateş olmayabilir), titreme, öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı veya burun tıkanıklığı, baş ağrısı, kas veya vücut ağrıları, yorgunluk, kusma ve / veya ishal (çocuklarda erişkine göre  daha yaygındır) en sık görülen belirtilerdir. Grip olan çoğu kişi birkaç gün ile 2 haftadan daha kısa süre içinde iyileşir fakat bazı kişilerde ise hastaneye yatış ve hatta ölüme neden olabilen komplikasyon gelişir. Gribe bağlı en ciddi komplikasyonlar zatürre, dehidratasyon (vücut sıvılarında kayıp), astım ve diyabet gibi kronik hastalığı olanlarda kötüleşme şeklindedir.

Her yıl milyonlarca çocuk grip olmakta ve binlercesi hastaneye yatmaktadır. Grip, astım, diyabet, nörolojik hastalığı olan ve 5 yaşından küçük çocuklarda (özellikle 2 yaşından küçük çocuklarda) çoğunlukla hastaneye yatışla sonlanmaktadır. 

GRİP NASIL YAYILIR? 

Grip virüsü hasta kişi konuştuğunda, öksürdüğünde veya hapşırdığında yayılır ve virüs içeren damlacıklar yakınındaki insanların ağız ve burnuna yerleşir. Ayrıca virüsün bulaştığı kapı tokmağı gibi eşyalara dokunma ve sonrasında da kendi göz, burun veya ağzına dokunma ile de grip virüsü bulaşabilir. Bu süre çocuklarda ve çok hasta olan insanlarda daha fazla olabilir.  Şikayetlerin başlamasından 1 gün öncesi ile hastalandıktan 5-7 gün sonrasına kadar insanlar virüsü başkalarına bulaştırabilir. Bu nedenle hasta kişi ateş düşürücü almadan 24 saat ateşsiz dönem geçene kadar grip olan kişi evde kalmalı ve başkalarından uzak durmalıdır (doktora gitmek hariç).

GRİP HASTALIĞINA KARŞI KORUNMA NASIL OLUR? 

Gripten korunmanın en iyi yolu, grip aşısı yapılmasıdır. Altı aylıktan itibaren herkese, mümkünse Ekim ayı sonuna kadar her yıl grip aşısı yaptırmaları önerilmektedir. 

Hamile iken grip aşısı olunduğunda, doğumdan sonra, bebek kendi grip aşısı olacak zamana gelene kadar  birkaç ay korunur. Çocukları grip hastalığından korumak için bakım veren kişilerin de grip aşısı olması önemlidir.

Aşının gribe karşı koruma sağlayabilmesi için  yaklaşık 2 hafta geçmesi gerekir. 

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

Çocuğunuza 6. aydan itibaren her yıl grip aşısı yapılması önerilmektedir. Dokuz yaşından önce ilk defa grip aşısı yapılacaksa 28 gün ara ile 2 doz yapılması gerekir. İki doz yapılması gerekirken tek doz yapılırsa, ya hiç koruyuculuk olmaz ya da azalmış koruyuculuk sağlanır.

Diğer aşılar ile birlikte yapılmasında sakınca yoktur.

ÇOCUĞUMA NEDEN HER YIL GRİP AŞISI YAPTIRMALIYIM?

Grip virüsü sürekli değişim göstermektedir. Bu nedenle her yıl yeni aşı yapılmaktadır. Ayrıca aşı ile oluşan koruma her yıl giderek azalmaktadır. Çocuğunuza yapılan grip aşısı o sezon boyunca çocuğunuzu koruyacaktır ancak bir sonraki sezonda yeni aşı gerekecektir. 

GRİP AŞISININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aşıların, herhangi bir ilaç gibi, yan etkileri olabilir, ancak grip aşısı olan kişilerin çoğunda hiç yan etki yoktur veya  birkaç gün içinde kendi kendine kaybolan hafif yan etkileri olabilir.

Grip aşısı ile aşılanmış kişiler ağrı hissedebilir ve aşının yapıldığı kolda ağrı olabilir. Bu yan etkiler GRİP değildir. Bu yan etkiler genellikle hafiftir ve birkaç gün içinde kendi kendine geçer.

GRİP AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYİ NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

 “Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof.Dr.Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”