Kızamık Aşısı Bilgilendirme Broşürü

KIZAMIK NEDİR?

Kızamık döküntü ve yüksek ateş ile seyreden, orta kulak iltihabı, zatürre ve menenjit gibi hastalıklara sebep olabilen çok bulaşıcı bir hastalıktır. Kızamık enfeksiyonu ender de olsa ölüm ile sonuçlanabilir.

NASIL BULAŞIR?

Kızamık hastalığı olan biri nefes aldığında, öksürdüğünde veya hapşurduğunda hastalık diğer insanlara bulaşır. Hasta biri sizin girdiğiniz odaya 2 saat öncesine kadar girdiyse hastalığın size bulaşma riski vardır. Hastalık döküntüsüz seyrettiği dönemde de bulaşıcıdır. Kızamık aşısı ile aşılanmamış olan herkes virüse maruz kaldığında hastalığı geçirir. 

NEDEN ÇOCUĞUMA KIZAMIK AŞISI YAPTIRMALIYIM?

Kızamık özellikle bebekler ve küçük çocuklar için tehlikeli seyreden bir hastalıktır. Kızamığın bilinen bir tedavisi bulunmamaktadır. Bazı durumlarda hastaneye yatarak destek tedaviler verilebilmektedir. SSPE; kızamık enfeksiyonu sonrasında beyinde hasara yol açarak spastisite, koma ve ölüm ile seyreden ağır bir durumdur. Kızamık enfeksiyonu 2 yaşından önce geçirilirse SSPE riski artmaktadır.

KIZAMIK VİRÜSÜNDEN NASIL KORUNULUR? 

En etkili korunma yolu aşılanmadır. İlk doz aşılama sonrası kızamık enfeksiyonu önleme oranı %93, ikinci doz aşılama sonrası ise %97 civarındadır. Ulusal şema aşılamayı bir yaşında başlatsa da salgın durumlarında aşının ilk dozu erkene çekilebilir.

Kızamık ile enfekte kişi ile temastan sonraki 3 gün içinde korunmada yine aşı önerilmektedir.

AŞILAMA ŞEMASI NASILDIR?

Ülkemizde doğan her çocuğa, 1 yaşında ve ilköğretim 1. Sınıfta  KKK aşısı ‘Çocukluk Çağı Aşılama Programı’ dahilinde ücretsiz olarak uygulanmaktadır. 

AŞININ YAN ETKİLERİ NELERDİR?

Aşılama sonrası enjeksiyon yerinde ağrı, kızarıklık ve şişlik; ateş ve döküntü en sık görülen yan etkiler arasındadır.  Gençlerde ve erişkinlerde ise eklem bölgesinde ağrı görülebilir. Bu belirtiler genellikle hafiftir. Nöbete sebep olabilecek kadar yüksek ateş gibi daha ciddi yan etkiler ender görülür.

SON YILLARDA TÜRKİYE’DE KAÇ KIZAMIK VAKASI GÖRÜLDÜ?

Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre Türkiye’de 2018 yılında  681 vaka, 2019 yılının ilk altı ayında 1468 vaka bildirimi yapılmış.

KKK AŞISI VE OTİZM ARASINDA BİR BAĞLANTI VAR MI?

Hayır. Bilimsel çalışmalar aşılar ve otizm arasında bir ilişki olmadığını göstermektedir. Yapılan çalışmalarda aşılar içinde yer alan eser miktardaki maddelerin hiçbiri ile ilgili olarak sağlık açısından bir sorun saptanmamıştır.

 KIZAMIK AŞISI HAKKINDA DAHA FAZLA BİLGİYİ NEREDEN ÖĞRENEBİLİRİM? 

  1. https://asi.saglik.gov.tr/
  2. Gökçay G, Beyazova U. İlk beş yaşta çocuk sağlığı izlemi. İstanbul, Nobel Kitabevi; 2017 

 “Bilgilendirme broşürleri Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Dönem 3 öğrencilerinin (Özge Atış, Uğur Girgiç, Nouraldin Kharausha, Zuhal Şahin) 2014 yılında Sosyal Pediatri Bilim Dalın’da Prof.Dr.Perran Boran danışmanlığında “Çocukluk çağı hastalıkları aşıları hakkında aile bilgi düzeyleri ve inançlarının araştırılması” başlıklı Introduction to Clinical Practice (ICP) projesi kapsamında hazırlanmış, 2019 yılında İstanbul Sosyal Pediatri Ekibi tarafından güncellenmiştir.”

KIZAMIK HASTALIĞININ ÖLÜMCÜL SONUÇLAR DOĞURABİLECEĞİNİ, ÇOK BULAŞICI BİR HASTALIK OLDUĞUNU, AMA KORUNMAK İÇİN ETKİLİ VE GÜVENİLİR BİR AŞISININ OLDUĞUNU UNUTMAYALIM !!!